94641392-cc76-4321-b2d8-9828f3fe475c

Agrotech Kielce: święto techniki w rolnictwie

– Dzięki technice rolniczej możemy produkować więcej bezpiecznej i zdrowej żywności z mniejszym nakładem środków chemicznych – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas Międzynarodowych Targów Agrotech w Kielcach. Wydarzenie, które odbywa się w tym roku po raz 28., to wystawa technologii rolniczych oraz forum wymiany myśli i miejsce edukacji. W targach uczestniczył także podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

GŁÓWNE

Wicepremier Henryk Kowalczyk uroczyście otworzył XXVIII Międzynarodowe Targi Agrotech w Kielcach. Ponadto wziął udział w briefingu prasowym i w spotkaniu z przedstawicielami Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Spotkał się też z przedstawicielami instytucji współpracujących z rolnikami.

Podczas gali wręczenia nagród dla wystawców szef resortu rolnictwa przekazał puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwycięskiemu producentowi maszyn rolniczych. Uczestniczył także w 40. krajowym finale Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, podczas którego wręczył laureatom puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Znaczenie targów

Jak stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk, gdy trwają Międzynarodowe Targi Agrotech, na których prezentowane jest bogactwo maszyn i nowoczesnych technologii dla rolnictwa, Kielce stają się rolniczą stolicą Polski.

– Targi są znakomitą okazją do rozmów o rolnictwie, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy wojna w Ukrainie ma poważne skutki ekonomiczne. Mamy do czynienia z ogromnym brakiem stabilizacji cenowej – powiedział szef resortu rolnictwa podczas otwarcia wydarzenia.

– Niech te targi będą forum wymiany myśli, forum dla korzystania z dobrodziejstw techniki. Niech będą inspiracją dla rolników, ale też dla firm, które rolnictwo obsługują – powiedział wicepremier.

Wdrożenie WPR

Wicepremier podkreślił, że jednym z wyzwań w tym roku będzie wdrożenie założeń nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Zauważył, że nowa perspektywa finansowa, choć powoduje pewne niepokoje, to także stwarza nowe szanse dla rolnictwa.

– Pamiętajmy, żeby zawnioskować o ekoschematy – inaczej niż w przypadku płatności za zazielenienie, nie będą one uruchamiane automatycznie. O każdy z 6 ekoschematów trzeba zawnioskować oddzielnie. Jako najprostszą praktykę zawsze przytaczam plan nawożenia z wapnowaniem – powiedział szef resortu rolnictwa w czasie spotkania z przedstawicielami Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

Wicepremier zachęcił rolników, aby sięgali po pomoc doradców z Ośrodków Doradztwa Rolniczego, która tym razem jest bezpłatna.

– Doradcy są przeszkoleni i dobrze przygotowani, aby pomóc rolnikom prawidłowo wypełnić wnioski – zaznaczył.

Wicepremier przypomniał, że w ramach Planu Strategicznego dla WPR istnieje możliwość uzyskania dofinansowania także na nowoczesne maszyny i technologie w rolnictwie.

Rynek zbóż

W czasie spotkania z przedstawicielami Świętokrzyskiej Izby Rolniczej szef resortu rolnictwa nawiązał do sytuacji na rynku zbóż.

– Na obecne, niskie ceny zbóż nałożyły się dwa czynniki. Pierwszy to spadek cen na rynkach światowych, spowodowany wojną. Drugi czynnik to napływ zboża z Ukrainy, którego część zostaje w kraju. Zakupiło je wiele firm, m.in. paszowych, ze względu na jego niską cenę – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa przedstawił działania planowane, aby wesprzeć rolników w związku z trudną sytuacją rynkową.

– Pierwszym zamierzeniem jest wsparcie rolników dopłatami do pszenicy i kukurydzy. Niestety kwoty wsparcia nieco straciły na aktualności, gdyż od momentu złożenia wniosku do Komisji Europejskiej ceny zbóż jeszcze spadły. Wystąpiliśmy do KE o zgodę na tego typu mechanizm, czyli na dopłaty do powierzchni uprawy – innego mechanizmu KE nie przewiduje. Wysokości dopłat będą uzależnione od lokalizacji, różne dla różnych województw – przypomniał wicepremier.

Jak powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi, kolejne zamierzenia to mechanizm wsparcia eksportu w postaci dopłaty do transportu, wsparcie skupu zbóż oraz uruchomienie preferencyjnych kredytów.

– Następne rozwiązanie to ułatwienie budowy silosów zbożowych i hal magazynowych oraz uruchomienie kredytów na te cele. Musimy się przygotować do żniw – powiedział szef resortu rolnictwa.

Znaczenie techniki w rolnictwie

– Dzięki technice rolniczej możemy produkować więcej bezpiecznej i zdrowej żywności z mniejszym nakładem środków chemicznych. Ważne jest też to, że technika rolnicza uzupełnia czasami braki rąk do pracy, a ten jest w Polsce i w całej Europie zauważalny – powiedział szef resortu rolnictwa.

Wicepremier stwierdził, że nowoczesne technologie i maszyny są wsparciem dla rozwijającego się rolnictwa precyzyjnego, przyczyniając się do zmniejszenia zużycia środków ochrony roślin i nawozów.

Nagrody dla wystawców

– Cieszę się , że tak dużo młodych ludzi uczestniczy w targach, a więc interesuje się nowoczesną techniką rolniczą. W Kielcach nie widać problemu starzenia się wsi – powiedział szef resortu rolnictwa podczas gali wręczenia nagród dla wystawców.

Wicepremier Henryk Kowalczyk wręczył puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawicielom firmy JAR-MET z Węgrowa, produkującej nowoczesne maszyny rolnicze.

O wydarzeniu

Międzynarodowe Targi Agrotech w Kielcach to wystawa technologii rolniczych, krajowy lider wśród imprez wystawienniczych w halach. Podczas 28. edycji tego wydarzenia, na powierzchni ponad 63 tys. metrów kwadratowych w halach Targów Kielce i w części plenerowej, prezentuje się około 400 firm z Polski i kilkunastu innych krajów. Są to producenci maszyn do uprawy i obsługi gospodarstw, nawozów, środków ochrony roślin, nasion i pasz.

Targi Agrotech to także okazja do wymiany myśli i zdobycia wiedzy – w ich ramach odbywają się konferencje, warsztaty i spotkania.

Na XXVIII Międzynarodowych Targach Agrotech w Kielcach jest obecne także stoisko MRiRW, a wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk objął wydarzenie patronatem honorowym.

Targi trwają od 17 do 19 marca 2023 r. Tegoroczna edycja zapowiada się na rekordową pod względem frekwencji.

Las-Expo

Targom Agrotech od 22 lat towarzyszą Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo, prezentujące maszyny i technologie usprawniające funkcjonowanie przedsiębiorstw leśnych.

– Agrotech i Las Expo są targami dotyczącymi obszarów wiejskich. Te dwa przedsięwzięcia łączą się ze sobą i wzajemnie uzupełniają. Wielu rolników jest również właścicielami lasów prywatnych – zauważył wicepremier Kowalczyk.

Tags: No tags

Comments are closed.