FDP-1200x630-ekonatura

Drewno poużytkowe cennym surowcem w przemyśle

Cechą charakterystyczną drzewnych odpadów poużytkowych jest ich zróżnicowanie postaci. Wynika to z różnorodności produktów drzewnych oraz z wielości miejsc, w których powstają. Powszechnie uważa się, że źródłem drewna poużytkowego są zużyte fizycznie lub ekonomicznie drzewne wyroby. Są nimi meble, okna i drzwi, materiały podłogowe, ale też wyroby należące do grupy małej architektury drewnianej, stare drewniane domy mieszkalne i letniskowe czy drewniane konstrukcje budowlane. Ten asortyment drewna poużytkowego jest efektem stosowania ich przez indywidualnych konsumentów, ale sporym źródłem surowca poużytkowego jest działalność gospodarcza. Wiąże się to nie tylko z procesami modernizacji publicznych placówek, takich jak szkoły, przedszkola czy biura, ale też z wymianą więźb dachowych, belek stropowych. szalunków, podestów rusztowaniowych, słupów energetycznych i telekomunikacyjnych, podkładów kolejowych, a przede wszystkim opakowań drewnianych, czyli skrzyń i palet. W rolnictwie też okresowo wymienia się słupy chmielowe, pale, czy paliki młodych drzew.

Baza surowcowa nie jest zatem mała, natomiast jest bardzo rozproszona i rozmaicie traktowana. Często jako odpad śmieciowy, kierowany na wysypiska śmieci, ze względu na brak systemu zbiórki drewna poużytkowego, wątłą bazę przeróbczą, niską opłacalność segregacji i dostaw do nielicznych firm.

Praktycznie tylko sektor produkcji płyt drewnopochodnych od lat tworzy zalążki sieci skupu i przerobu drewna poużytkowego na surowiec do ich produkcji. Z analiz sprzed kilku lat, prowadzonych w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu wynikało bowiem, że potencjał drewna poużytkowego określano na około 4 mln m3 rocznie. Pod hasłem „Szacunek dla natury” firma Kronospan znacząco rozwinęła przetwarzanie drewna poużytkowego na swoje produkty. Bardzo poważnie zajęła się recyklingiem, czyli odzyskaniem surowca wtórnego do ponownego przetworzenia w procesie produkcji. Zorganizowano w kraju kilka miejsc zbiórki i przerobu., wyposażając je w nowoczesne rębaki i z każdym rokiem zwiększając liczbę dostawców. Zaowocowało to sporą ilością surowca, uzupełniającego potrzeby surowcowe fabryk. W procesie recyklingu drewno poużytkowe jest rozdrabniane do postaci zrębki, która jakościowo nie odbiega do zrębki uzyskiwanej z drewna pełnowartościowego.

Dokonania tej spółki w poprzednim dziesięcioleciu wskazały kierunek, ale nie przetarły wszystkich szlaków. Mogą być jednak inspiracją wystąpień i dyskusji podczas Forum Drewna Poużytkowego, organizowanego w dniach 17-18 kwietnia 2023 w Warszawie przez powermeetings.eu. Wszak każdy wyrób drzewny charakteryzuje się określoną trwałością fizyczną i czasem użytkowania, spełniających wymagania wytrzymałościowe i estetyczne, więc z czasem jest wymieniany. Ale nie powinien być marnowany. Nawet jeśli wiąże się to z uciążliwymi zabiegami związanymi z eliminacją szkła i okuć oraz łączników. Są możliwości zmechanizowania tych procesów w odpowiednio przygotowanych jednostkach przerobowych. Wykorzystanie drzewnych odpadów poużytkowych jest bowiem rozwinięte w wielu krajach zachodniej Europy, w których dokonano podziału wyrobów drzewnych w zależności od okresu ich użytkowania, co pozwala na kształtowanie rynku popytu i zbytu drewna poużytkowego, istotnego dla przedsiębiorców podejmujących się tej działalności. Niewątpliwie, wymaga on obecnie wsparcia finansowego, ale popyt na surowce energetyczne, w tym właśnie drewno poużytkowe sprzyja programom inwestowania w tego typu przedsięwzięcia.

Forum stwarza przedsiębiorcom, środowiskom naukowym oraz wykorzystującym drewno poużytkowe możliwość określenia stanowisk, oczekiwań i sformułowania wniosków dla stworzenia efektywnych rozwiązań. To idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży, bo oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe.

Szczegóły na temat Forum Drewna Poużytkowego można znaleźć na www organizatora:

https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/
Tags: No tags

Comments are closed.