afd3e7e6af6c4a5603f988d8d44e7d4e

Druga edycja zimowego Chudego Wawrzyńca przeszła do historii!

Niespełna 20 km, 1250 m up. Na trasie blisko 180 śmiałków, którzy postanowili sprawdzić się w zimowej aurze na ścieżkach Beskidu Żywieckiego. To Zimowy Chudy Wawrzyniec w olbrzymim skrócie. Zwycięzcą rozegranych 28 stycznia zawodów został Marcin Kubica z Bielska-Białej. W kobiecej rywalizacji jako pierwsza do mety dotarła Katarzyna Konkel z Lublina. 

Chudy Wawrzyniec to jeden z najstarszych ultramaratonów rozgrywanych w Polsce – pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku. Zawody są organizowane zawsze w sierpniu. Od 2022 roku Chudy ma też zimową odsłonę. Jak się okazuje trasa przypadła do gustu zarówno wyczynowym zawodnikom, jak i tym biegającym nieco wolniej, stawiającym przede wszystkim na przygodę. Bieg ma kameralny charakter, a otoczenie – kończąca się szlakami na Rysiankę i Pilsko Sopotnia Wielka i okolice – sprawiają, że zawody mają urok nie do podrobienia.

Zwycięzca dzisiejszych zawodów – Marcin Kubica – był najszybszy również w edycji 2022, która ze względu na bardzo trudne warunki atmosferyczne odbyła się w wersji skróconej – bez wbiegu na Pilsko. Tym razem aura bardziej sprzyjała biegaczom, ale lekko nie było. 

Warunki w poprzednim roku były niesamowicie trudne, jednak w tym tylko nieznacznie łatwiejsze. Teren był bardzo kopny, w niewielu momentach udało mi się w pełni rozwijać prędkości, które chciałbym dziś uzyskiwać. Plusem w tym roku na trasie było to, że ścieżki były częściowo widoczne, a w poprzednim je świeżo wydeptywałem jako pierwszy zawodnik. W planie było dzisiaj bieganie bez hamulców, jednak w takcie biegu ten plan zmieniłem, bo widziałem, że nie będę wstanie uzyskać takich prędkości jakbym chciał, szczególnie na zbiegach. Postanowiłem zatem biegać bezpiecznie, tak by nic sobie nie zrobić. Szczególnie, że jestem w trakcie budowania formy, pod starty, a już cieszy to jak noga zaczyna podawać moc!  

Marcin Kubica, zwycięzca i rekordzista trasy Zimowego Chudego Wawrzyńca

Dzisiejszy wynik Marcina Kubicy to 1:52:27. Drugie miejsce zajął Piotr Wołąkiewicz z Bielsko-Białej (czas 1:59:39), a trzeci był Daniel Dulski z Brennej (wynik 2:02:32). 

Zimowy Chudy Wawrzyniec 2023 (fot. Paweł Zając)

Zimowy Chudy Wawrzyniec 2023 (fot. Paweł Zając)

Wśród kobiet rywalizacja była bardziej wyrównana. Przez większą część trasy na prowadzeniu była Alina Wyleżałek, jednak na ostatnim zbiegu do mety na prowadzenie wyszła Katarzyna Konkel, która ostatecznie jako pierwsza z pań dotarła do Sopotni Wielkiej.

Stanęłam na starcie z założeniem, że mam się zmęczyć, ale nie „zajechać”, dlatego zaczęłam bieg spokojnie, można powiedzieć, że asekuracyjnie. Zrealizowałam swój plan w pełni, bo naprawdę dobrze czułam się na całej trasie, a przyspieszenie na ostatnich kilometrach, kiedy poczułam, że warto puścić nogi, bo zawodniczka przede mną jest blisko, to najlepszy dowód na to, że dobrze rozłożyłam siły. Mam za sobą starty w zimowych biegach w Bieszczadach i w Karkonoszach, na dłuższych dystansach i muszę przyznać, że dzisiaj cieszyłam się, że mamy tylko niespełna 20 km. To naprawdę górska trasa, a w zimowych warunkach staje się niezwykle wymagająca. Strach pomyśleć, jak ciężko byłoby przebiec np. 40 km w tym terenie, w zimowej odsłonie.

Katarzyna Konkel, najszybsza z kobiet dzisiejszego biegu

Wynik Katarzyny Konkel to 2:39:48. Druga na mecie – Alina Wyleżałek (Gliwice) uzyskała wynik 2:42:09. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Ortyl z Mielca (czas 2:57:36).

Wyniki zawodów znajdują się TUTAJ.

Letni Chudy Wawrzyniec z Mistrzostwami Polski

Letnia edycja Chudego Wawrzyńca odbywa się w sąsiedniej dolinie – start jest zlokalizowany w Rajczy, a meta – w Ujsołach. Edycja 2023 odbędzie się 12 sierpnia i będzie już dwunastą. Bieg jest nietypowy. Brak supportu, mała liczba punktów odżywczych, brak przepaków. Na dokładkę unikatowa formuła – wybór dystansu (w edycji 2023 to 50 i 80 km) odbywa się już podczas biegu – po 40 km. Na trasie 80+ po raz czwarty z rzędu odbędą się Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie. Letniemu Chudemu Wawrzyńcowi towarzyszy Parszywa Bendoszka na dystansie 60 km, Mała Rycerzowa na 20 km oraz Muńcuł Vertical czyli 1 km (+415m up). Dwie ostatnie propozycje to biegi, które zostaną rozegrane dzień po Chudym – 13 sierpnia.

Szczegóły dotyczące Chudego Wawrzyńca są dostępne na www.chudywawrzyniec.pl. Wiele informacji znajduje się także na profilu Chudego Wawrzyńca na Facebooku. Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury. Zimową odsłonę imprezy wsparła Gmina Jeleśnia.

Tags: No tags

Comments are closed.