1460x616 (8)

GIOŚ skuteczny w walce z przestępczością środowiskową

Pracownicy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ udzielili wsparcia funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie w śledztwie dotyczącym porzucenia 21 tys. ton niebezpiecznych odpadów. W ramach prowadzonego postępowania wzięli udział w przeszukaniu pomieszczeń biurowych, zabezpieczeniu sprzętu komputerowego i dokumentacji związanej z popełnionym przestępstwem. Policja w Częstochowie zatrzymała 5 osób podejrzanych w sprawie dotyczącej mafii śmieciowej, którą od 2018 r. prowadzi pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Śledztwo dotyczy odpadów pochodzących z przemysłu chemicznego, petrochemicznego, farbiarskiego, lakierniczego, motoryzacyjnego oraz z produkcji materiałów wybuchowych, w tym odpadów kwasów trawiących oraz odpadów tzw. żółtych i czerwonych wód. Proceder polegał na wystawianiu nierzetelnych kart przekazania opadów, w których potwierdzano fikcyjne przyjęcie tych odpadów na stan magazynowy podmiotów gospodarczych nieprowadzących w tym czasie rzeczywistej działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami.

To już kolejne zatrzymania w wielowątkowym śledztwie, obejmującym wiele podmiotów. Aktualnie w sprawie podejrzanych jest ponad 70 osób, a przedmiotem badania jest blisko 40 miejsc porzucenia niebezpiecznych opadów. Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych o wartości prawie 4 mln złotych.

Źródło informacji: Komenda Miejska Policji w Częstochowie

https://czestochowa.policja.gov.pl/ka7/informacje/wiadomosci/375857,Odpowiedza-za-porzucenie-21-tysiecy-ton-niebezpiecznych-odpadow.html
Tags: No tags

Comments are closed.