a1

GWIAZDY NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji Europejska Platforma Recyklingu zorganizowała sesje zdjęciowe w ramach akcji „Moda na recykling”. Do udziału w sesjach zaprosiła: prezenterkę telewizyjną – Małgorzatę Tomaszewską, tancerkę, aktorkę – Edytę Herbuś, światowej sławy modelkę, finalistkę „Top Model” – Annę Piszczałkę i duet trenerów fitness, influencerów – Fit Lovers. Gwiazdy zapozowały przed obiektywem Anny Kubisz w kreacjach z elektroodpadów jej autorstwa.

Moda na recykling to ogólnopolski projekt ekologiczny, którego celem jest edukacja w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami, które mogą być najbardziej niebezpieczne dla środowiska. Projektantka mody – Anna Kubisz razem z ekspertami Europejskiej Platformy Recyklingu (ERP Polska Organizacji Odzysku SEiE i Organizacji Odzysku Opakowań) odwiedza wybrane miasta i gminy z terenu całej Polski, w których organizowana jest lekcja przyrody. Dzieci i młodzież dowiadują się w czasie eko lekcji jak prawidłowo postępować ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i odpadami opakowaniowymi. Lekcja połączona jest z warsztatami   przygotowania kreacji z elektrośmieci, które następnie prezentują gwiazdy w czasie wielkiego pokazu mody. W tym roku warsztaty mody recyklingowej odbyły się już m.in. w Otwocku, Wąbrzeźnie, Iławie i na warszawskim Żoliborzu. Kreacje przygotowane przez młodych uczestników spotkania zaprezentowały podczas wyjątkowych sesji zdjęciowych zorganizowanych na Międzynarodowy Dzień Ziemi gwiazdy znane ze srebrnego ekranu i internetu.

Małgorzata Tomaszewska ubrana była w zjawiskowy gorset z miedzi pozyskanej ze zużytych kabli i transformatorów, Edyta Herbuś w seksowną suknię z płytek drukowanych i slotów na karty sim, Anna Piszczałka w wiosenną, fioletową suknię z odpadowych kabli od serwerów, a duet trenerów fitness i influencerów – Fit Lovers (który śledzą na TikToku ponad 2 miliony fanów, a na Instagramie ponad 1,7 miliona wielbicieli) zaprezentował kreacje z przeznaczonych do recyklingu taśm ledowych! Ekologicznie zaangażowane gwiazdy okazały tym samym miłość do planety Ziemia i edukowały, że elektroodpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza, gdyż są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Jeżeli trafią we właściwe miejsce i do punktów zbiórki możemy im w twórczy sposób nadać drugie życie lub poddać procesowi recyklingu. Jest on szczególnie istotny w dzisiejszych czasach, kiedy powinniśmy ograniczać zużycie surowców naturalnych.

Małgorzata Tomaszewska mówiła po sesji zdjęciowej:

Kochani, chciałabym podzielić się z Wami wyjątkowym projektem w jakim ponownie wzięłam udział „Moda na recykling”. Mam na sobie gorset z miedzi pozyskanej ze starych kabli i transformatorów. Wykonała go niezwykła Anna Kubisz, a pomagały jej dzieci z Miasta Wąbrzeźno. Chcemy zwrócić Wam uwagę na to, żebyście nie wyrzucali elektroodpadów (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) do zwykłych koszy na śmieci. W zużytych sprzętach obecne są trujące metale i substancje zagrażające zdrowiu i życiu człowieka, zwierząt oraz środowisku: związki bromu, kadm, ołów, azbest, rtęć czy freon. Aby zapobiec zanieczyszczeniu wód gruntowych, powietrza i gleby, należy oddać elektroodpady do wyznaczonych w tym celu miejsc. Dodatkowo jeśli oddamy zepsuty sprzęt do specjalnych punktów zostanie on ponownie wykorzystany, dzięki czemu nie będzie trzeba pozyskiwać kolejnych materiałów do produkcji nowych rzeczy. Jakby to nadal Was nie przekonało… Za wyrzucanie elektroodpadów do zwykłych pojemników grozi kara do 5000zł.

Edyta Herbuś pytana o modę ekologiczną odpowiadała w czasie sesji:

  • Moda na recykling – taki projekt realizujemy właśnie dzisiaj! Z wielką radością przyłączyłam się do tej inicjatywy, bo jest bardzo inspirująca, edukacyjna i traktuje o ekologii, która jest mi bliska. Anna Kubisz, która tworzy takie piękne kreacje, wykorzystuje elektroodpady! Ale to nie wszystko, bo tworzy je razem z dziećmi! Moją sukienkę tworzyły dzieci ze szkoły w Otwocku, które bardzo gorąco pozdrawiam! Czuję się bardzo swobodnie jak na fakt, że jest stworzona z kart sim i płytek drukowanych.

Anna Piszczałka mówiła podczas sesji zdjęciowej:

– Jesteśmy dzisiaj na sesji zdjęciowej projektu „Moda na recykling”. Mam na sobie przepiękną kreację wykonaną z kabli od serwerów projektu Ani Kubisz, z którą znamy się od wielu lat. Pozdrawiamy dzieciaki z Iławy, które pomogły stworzyć tę przepiękną kreację i pamiętajcie nasze ważne przesłanie: nie wyrzucajcie elektroodpadów do zwykłych śmietników. Do zobaczenia we wrześniu! Cały projekt zakończy się pokazem mody, już się nie mogę doczekać!

Duet Fit Lovers, czyli Pamela Stefanowicz i Mateusz Janusz jako sportowcy zwrócili uwagę na pochodzenie medali olimpijskich:

– Dzisiaj jesteśmy na wspaniałej sesji do projektu Ani Kubisz #modanarecykling . Ania zaprojektowała dla nas rewelacyjne stroje, które są zrobione z taśmy ledowej. A wiecie co jeszcze było zrobione z recyklingu? Medale olimpijskie powstały z recyklingu telefonów komórkowych i komputerów! Dlatego recykling ma sens, dbajmy więc o środowisko!

Zobaczcie wideo z sesji:

Małgorzata Tomaszewska: https://youtu.be/36W4no_edjs

Edyta Herbuś:  https://youtu.be/VeRY4BDySYs

Fit Lovers https://youtu.be/ix3LwIk_RKI

Anna Piszczałka: https://youtu.be/ZAlKzbGEn3E

Patroni medialni: magazyn „Biznes & ekologia”, ogólnopolski kwartalnik ekologiczny EkoNatura, portal www.polskaekologia.org.pl, portal www.ekoguru.pl, magazyn „Odpady i środowisko”, PSMM Monitoring & More.

—————————————————————————————————————————————-

O ERP Polska:

ERP Polska jest profesjonalną organizacją odzysku pomagającą producentom w wypełnianiu ich ustawowych obowiązków dotyczących recyklingu oraz przetwarzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii i opakowań. Jednym z nich jest prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych, takich jak projekt „Moda na recykling”. Firma została założona siłami producentów i dla producentów – w Polsce zaufało jej już ponad 200 klientów. Organizacja gwarantuje wysoki poziom usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wymagań. ERP Polska jest częścią Grupy Landbell – globalnego dostawcy profesjonalnych usług i doradztwa w zakresie ochrony środowiska.

Europejska Platforma Recyklingu: https://www.facebook.com/erp.tv/, https://www.youtube.com/erptv,  https://www.instagram.com/erp.tv,  http://erp-recycling.org/pl-pl/

Tags: No tags

Comments are closed.