1460x616 (7)

Minister Maląg: wysoka waloryzacja to poduszka bezpieczeństwa dla seniorów

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oraz wiceminister edukacji Marzeną Machałek podsumowała rządowe wsparcie dla seniorów w Domu Senior Plus w Gryfowie Śląskim.

Konferencja_prasowa_-GryfówŚląski
Od 1 marca br. nastąpi rekordowa waloryzacja rent i emerytur, ze wskaźnikiem 114,8% i gwarancją, że emerytury wzrosną o co najmniej 250 zł. Minimalna emerytura wyniesie 1588,44 zł. Do końca tego roku emeryt otrzyma na rękę ok. 2300 zł więcej – mówiła minister rodziny i polityki społecznej.

W tym roku po raz kolejny wypłacone zostaną 13. i 14 emerytury, które także będą zwaloryzowane, o czym mówił premier Mateusz Morawiecki, dziękując seniorom za ich wkład w budowę Ojczyzny.

W realizacji naszej polityki kluczowa jest wiarygodność. Polityka senioralna w 2015 r. była bardzo uboga, najniższa emerytura netto to było 760 zł – my podnosimy je. W historii III RP takiego przyrostu emerytur nigdy nie było – podkreślił premier.

Od jutra wyższe świadczenia

Już 1 marca emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia. Minimalne świadczenia będą wyższe o 250 zł brutto (227,50 zł netto). To oznacza wzrost minimalnych świadczeń względem roku ubiegłego o 18,7 proc. Wysoka waloryzacja to poduszka bezpieczeństwa dla seniorów – mówiła minister.

Minister Maląg dodała, że na 13. i 14. emeryturę oraz waloryzację, wynoszącą w tym roku 114,8 proc. rząd przeznaczy z budżetu państwa 70 mld zł. W 2015 r. całkowity koszt wsparcia wyniósł tylko 3,6 mld zł. Teraz jest więc to dwadzieścia razy więcej. Towarzyszą temu zmiany w podatkach takie jak PIT-0 dla seniora i zwiększona kwota wolna od podatku.

Dbamy o aktywność i zdrowie

Minister Marlena Maląg przypomniała także inne programy kierowane do osób starszych.

Dbamy o aktywność seniorów. Gdy przejmowaliśmy rządy w Polsce były zaledwie 84 domy i kluby seniora. Dziś jest ich już blisko 1 200 – mówiła minister.

Oprócz programu Senior+, funkcjonuje także rządowy program, realizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Aktywni Plus oraz program Wspieraj Seniora.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek podkreśliła jak ważne jest wspieranie seniorów, wspieranie każdego człowieka oraz walka o godność. Przypomniała także, że na Dolnym Śląsku powstało w ostatnich latach ponad 80 domów i klubów seniora. Powstają też miejsca integracji międzypokoleniowej.

Tags: No tags

Comments are closed.