729x308 (4)

Minister Marlena Maląg z wizytą w Małopolsce

Nowa odsłona programu „Maluch plus”, polityka społeczna, wsparcie rodzin to priorytety naszego rządu – mówiła w minister Marlena Maląg podczas wizyty w Małopolsce. Minister przekazała też promesy na utworzenie Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych w miejscowościach Węgrzce Wielkie i Górka.

5,8 mln zła na COM-y w Małopolsce

Centra Opiekuńczo-Mieszkalne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Na terenie kraju podpisaliśmy już ponad 70 umów na ich utworzenie, funkcjonuje już 16 takich miejsc. Bardzo się cieszę, że kolejne powstaną w Małopolsce – powiedziała minister Marlena Maląg w Wieliczce.

Przekazała tam promesy na utworzenie nowych Centrów. Gmina Wieliczka otrzymała ponad 2,6 mln zł, a gmina Szczurowa ponad 3,2 mln zł. Środki pochodzą z Funduszu Solidarnościowego.

Minister zapowiedziała ogłoszenie rządowego programu tworzenia Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych z jeszcze większym budżetem. Podziękowała samorządowcom, za włączanie się w realizację programu. Dodała, że środki są przeznaczone nie tylko na utworzenie centrów, ale także ich utrzymanie po zakończeniu inwestycji.

Pomoc konkretnym osobom

Minister Maląg przypomniała, że w 2022 r. nakłady na rzecz wspierania osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów to w sumie ponad 32 mld zł, podczas gdy w 2015 r. było to 15 mld zł. Bardzo ważne są programy, które służą poprawie życia osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. To m. in. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” i „Opieka wytchnieniowa”. Dzięki nim miliardy złotych trafiają na pomoc konkretnym osobom.

Maluch Plus po nowemu

Nowa odsłona programu „Maluch plus”, polityka społeczna, wsparcie rodzin to priorytety naszego rządu – mówiła minister Maląg podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Budżet nowej edycji rządowego programu realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynosi 5,5 mld zł. Zamierzamy utworzyć 100 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Postawiliśmy sobie ambitny cel, by miejsca opieki powstały w każdej gminie, ale zdecydują o tym samorządy.

Do Małopolski trafi ponad 540 mln zł na utworzenie ponad 10 tys. miejsc opieki nad dziećmi. Dla Krakowa jest to ponad 1300 miejsc, na kwotę ponad 72 mln zł.

Na utworzenie i utrzymanie

Minister dodała, że program pozwala na partycypowanie w kosztach utrzymania po oddaniu inwestycji, aby wydatki dla rodziców, a także dla samorządu, były jak najniższe. Planujemy dofinansowanie w wysokości 837 zł co miesiąc na dziecko przez 3 lata.

Dajemy rodzicom wybór, czy korzystać z opieki instytucjonalnej nad dziećmi. To ważne, jeśli chodzi o łączenie życia rodzinnego z pracą zawodową. Stąd także m. in. zmiany w Kodeksie Pracy, związane z pracą zdalną.

W systemie opieki nad dziećmi do lat 3 widać bardzo duży postęp. W 2015 r. było 84 tysiące miejsc w 3 tys. placówek. Dzisiaj w całej Polsce funkcjonuje ponad 8 tys. placówek, w których znajduje się ponad 228 tys. miejsc.

Tags: No tags

Comments are closed.