IMG_3339

MODA NA RECYKLING W ALEKSANDROWIE ŁÓDZKIM

Anna Kubisz zaprojektowała niesamowite stylizacje, a uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Aleksandrów Łódzki nadali elektroodpadom drugie życie. Wzięli udział w czwartej edycji akcji edukacyjno – ekologicznej „Moda na recykling” Europejskiej Platformy Recyklingu. Stworzyli gorset z pasków z opornikami, powstałych jako odpad z zakładów produkujących płyty główne do telewizorów, a także spódnice, bluzki, biżuterię i wiele innych strojów z elektrośmieci. Najpierw była lekcja przyrody prowadzona przez Annę Kubisz i Malwinę Szwarc – eksperta zakładu przetwarzania MB Recycling, a następnie kreatywna i jakże pouczająca zabawa. W wydarzeniu wziął udział Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego – Jacek Lipiński i liczna ekipa przedstawicieli Urzędu Miasta . Aleksandrów Łódzki jest jedynym miastem z województwa łódzkiego biorącym udział w tegorocznej edycji akcji.

Europejska Platforma Recyklingu od lat podejmuje działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przykładem tych działań jest projekt „Moda na recykling”     realizowany we współpracy z projektantką Anną Kubisz. Ekspertka modowa zawitała najpierw do        zakładów przetwarzania elektroodpadów, w których wybierała bezpiecznie przetworzone surowce na bazę do stylizacji. Wyselekcjonowane materiały trafiły na wczorajsze warsztaty z dziećmi i młodzieżą.     Uczestnicy dowiedzieli się czym jest recykling, jak prawidłowo segregować odpady i jak być bardziej eko. Z warsztatów przygotowywany zostanie materiał wideo, który trafi na kanał YouTube ERPTV poświęcony edukacji ekologicznej. Można na nim znaleźć serię filmików, które w przystępny sposób tłumaczą jak  właściwie postępować ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i odpadami opakowaniowymi.

W 2019 roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję akcji „Moda na recykling”. Warsztaty modowe i artystyczne polegające na nadaniu elektrośmieciom „drugiego życia” bardzo spodobały się uczestnikom. Dlatego postanowiliśmy kontynuować akcję w kolejnych latach. Odwiedziliśmy wiele miast i gmin z terenu całej Polski. Cieszymy się, że  w czasie każdego z wydarzeń młodzi ludzie choć na chwilę odrywają się od telefonu czy komputera, a przygotowując recyklingowe stylizacje uruchamiają swoją wyobraźnię i robią coś pożytecznego dla środowiska. Dzięki takim projektom widzimy, że edukacja ekologiczna, którą        prowadzimy ma sens i spotyka się ze wspaniałym odbiorem zarówno młodszych, jak i dorosłych – mówiMikołaj Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku  Opakowań S.A.

W 2023 r. wspólnie z projektantką mody – Anną Kubisz ekipa ERP.TV odwiedza nowe miasta i gminy z terenu całej Polski. Wśród patronów honorowych znalazło się Miasto Aleksandrów Łódzki z Burmistrzem Jackiem Lipińskim na czele. Recyklingowe stylizacje zaprezentowane zostaną podczas wielkiego pokazu mody we wrześniu 2023 r. w Warszawie. Wśród znanych osób, które do tej pory wspierały akcję znalazły się: Anna Mucha, Basia Kurdej – Szatan, Dorota Gardias, Paulina Sykut – Jeżyna, Małgorzata Tomaszewska, Ida Nowakowska, Anna Popek, Edyta Herbuś, Katarzyna Skrzynecka, Zygmunt Chajzer, Conrado Moreno i inni. Kto zaprezentuje projekty przygotowane przez dzieci i młodzież z Aleksandrowa Łódzkiego dowiemy się już wkrótce! 

Gmina Aleksandrów Łódzki jest jedną z najbardziej proekologicznych gmin w regionie. Od wielu lat podejmujemy działania na rzecz czystego środowiska. To co charakteryzuje naszą gminę to to, że młode pokolenie ma znacznie większą wiedzę niż pokolenie starsze. Młodzież uczy swoich dziadków tego, co jest zachowaniem proekologicznym. Odzyskiwanie tworzyw, materiałów to jest jeden z najważniejszych elementów, które tworzą czyste środowisko. Nowoczesny samorząd jakim jest Aleksandrów Łódzki musi promować takie postawy i to właśnie robimy. – mówił Jacek Lipiński, Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.

Anna Kubisz odwiedziła też miejsca, w których w mieście pojawiły się tzw. „czerwone pojemniki”. Mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego mogą do nich wyrzucić zepsute, drobne urządzenia elektroniczne. Lokalizacji, w których się pojawiły jest aż 10, dlatego każdy może pozbyć się niepotrzebnego sprzętu w prosty sposób i być eko!

Patroni medialni: magazyn „Biznes & ekologia”, ogólnopolski kwartalnik ekologiczny EkoNatura, portal www.polskaekologia.org.pl, portal www.ekoguru.pl, magazyn „Odpady i środowisko”, PSMM Monitoring & More.

Europejska Platforma Recyklingu: https://www.facebook.com/erp.tv/, https://www.youtube.com/erptv,  https://www.instagram.com/erp.tv,  http://erp-recycling.org/pl-pl/

Tags: No tags

Comments are closed.