729x308 (3)

O drodze ekspresowej S74 na Podkarpaciu

Zawarta w przyjętym w grudniu 2022 r. Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) droga ekspresowa S74 będzie ważnym uzupełnieniem sieci dróg szybkiego ruchu w południowo-wschodniej Polsce. W przyszłości S74 połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie, poprawiając skomunikowanie tych regionów z województwem lubelskim. 3 lutego 2023 r. o znaczeniu tej inwestycji mówił w Tarnobrzegu na Podkarpaciu wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Sukcesywnie realizujemy plany inwestycyjne rządu, które w zakresie dróg krajowych polegają na budowie spójnego układu komunikacyjnego kraju. Droga ekspresowa S74 staje się faktem. Trasa będzie biec od węzła na szlaku Via Carpatia w okolicach Niska przez Tarnobrzeg, okolice Sandomierza do Opatowa, którego będzie obwodnicą. Następnie trasa zostanie poprowadzona przez Kielce do granicy z województwem łódzkim. Nowoczesna i bezpieczna droga pozwoli na sprawne realizowanie połączeń transportowych, a przez to wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu. Kierowcy zyskają docelowo swobodny dostęp do tras szybkiego ruchu pozwalających na podróżowanie na kierunkach północ-południe oraz wschód-zachód – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Minister R. Weber przypomniał, że w marcu 2022 r. rozpoczęła się realizacja S74 Przełom/Mniów – węzeł Kielce Zachód oraz że w woj. świętokrzyskim w ciągu S74 trwa realizacja obwodnicy Opatowa.

W styczniu br. GDDKiA podpisała również umowę na zaprojektowanie i wybudowanie  kluczowego odcinka drogi ekspresowej S74 od węzła Kielce Zachód do Kielc.  Dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 5 km nie tylko ułatwi wjazd do Kielc z S7, ale także połączy dwa odcinki S74 – realizowany obecnie Przełom/Mniów – Kielce Zachód z już funkcjonującym fragmentem trasy od Kielc do Cedzyny.

Przyjęcie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) umożliwiło zatwierdzenie Programów inwestycji dla trzech odcinków S74 w woj. świętokrzyskim, o łącznej długości niemal 76 km:

  • S74 granica województw łódzkiego i świętokrzyskiego – Przełom/Mniów;
  • S74 Cedzyna – Łagów z obwodnicą Łagowa;
  • S74 Łagów – Jałowęsy – Tomaszów.

Przetargi na ich realizację w systemie Projektuj i buduj zostały ogłoszone 30 stycznia br.

W ramach RPBDK wybudowany będzie także ponad 70 km odcinek S74 Opatów – Nisko, który przebiega przez teren województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU), która ostatecznie ustali przebieg tego fragmentu, został złożony w październiku 2022 r.

Tags: No tags

Comments are closed.