O perspektywach rozwoju sektora gazu ziemnego w Polsce w dobie transformacji energetycznej, bezpieczeństwie energetycznym w regionie kaspijskim, roli Azerbejdżanu w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Kaukazu Południowego oraz bezpieczeństwie energetycznym Serbii rozmawiali uczestnicy panelu „Strategiczne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i prawa w nowoczesnej energetyce” mającego miejsce podczas drugiego dnia IX Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 9 i 10 września w Rzeszowie.
Uczestnikami panelu byli: dr hab. Tomasz Skrzyński, prof. UKEN – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, dr hab. Justyna Misiągiewicz – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, dr inż. Tomasz Włodek ; dr hab. inż. Adam Szurlej, prof. AGH – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz r. pr. Bartosz Frydel, LL.M. – Redeker Sellner Dahs oraz dr Paweł Stawarz – Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego.
W swoim wystąpieniu dr Tomasz Włodek z AGH przedstawił perspektywy rozwoju sektora gazu ziemnego w Polsce w dobie transformacji energetycznej. Zwrócił on uwagę, że wzrost mocy OZE wymusza więcej elastycznych mocy wytwórczych, a podstawowym źródłem stabilizującym w systemie elektroenergetycznym będą źródła gazowe. Z tego powodu przewiduje on silny rozwój energetyki gazowej i ciepłownictwa opartego na gazie. Wskazał również, że Polska posiada ogromny potencjał produkcji biometanu szacowany na 3 mld m3 czyli 16 proc. zapotrzebowania – piąty potencjał w UE. Energetyka i biometan to dwa strategiczne obszary przyszłości gazownictwa w transformacji energetycznej – podsumował dr Tomasz Włodek.
Z kolei dr Justyna Misiągiewicz z UMCS przedstawiła zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie kaspijskim określonego przez Zbigniewa Brzezińskiego jako euroazjatyckie Bałkany. Zwróciła uwagę, że jest region perspektywiczny, jeżeli chodzi o wydobycie surowców energetycznych, a wojna na Ukrainie jest czynnikiem zmian, również w tym regionie.
Temat ten rozwinął dr Paweł Stawarz z Wojskowej Akademii Technicznej, który przedstawił rolę Azerbejdżanu w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Kaukazu Południowego oraz UE. Przypomniał, że po rozpadzie ZSRR, w zakresie przemysły naftowego i gazowego w przeciwieństwie do Kazachstanu i Turkmenistanu, Azerbejdżan wybrał współpracę z koncernami zachodnimi, a nie z Rosją. Kontrakt stulecia podpisany został przez azerski SOCAR z koncernami z Europy Zachodniej i USA w 1994 r. Azerbejdżan podpisał również z Turkemnistanem porozumienie dot. wspólnej eksploatacji spornych złóż gazu na Morzu Kaspijskim i jego przesyle do UE. – W sytuacji wojny na Ukrainie Azerbejdżan staje się coraz istotniejszym elementem bezpieczeństwa energetycznego Europy – podsumował dr Paweł Stawarz.
Fot. Pixabay/CC0
***
IX Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywa się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Jest ona projektem dofinansowanym ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”.
Partner generalny: Orlen
Partner strategiczny: ML System
Partner Główny: PGE Polska Grupa Energetyczna
Partnerzy srebrni: Województwo Podkarpackie, Veolia, PSE Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Partnerzy brązowi: Alpetrol sp. z o. o. , Asseco Poland
Partnerzy wspierający: Miasto Rzeszów, MPWIK Rzeszów, Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej
Partner merytoryczny: Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego
Patronaty honorowe: Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Izba Gospodarcza Gazownictwa, Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności, Państwowa Agencja Atomistyki, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Rzeszowa, Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu RP (CNT), Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza
Patronaty medialne: cire.pl, BiznesAlert.pl, Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego, energetyka24.com, Energetyka Plus, WysokieNapięcie.pl, INSTAL, Teraz Środowisko, OffshoreWindPoland.pl, Wiadomości Naftowe i Gazownicze, Napędy i Sterowanie, Nowa Energia, 2k Technologie, Biznes i Ekologia, GospodarkaPodkarpacka.pl, Gazeta Rzeszowa i Okolic, Magazyn Biomasa, Energetyka Wodna, Smart-Grids.pl, Subiektywnie o finansach, POLON.pl, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Czasopismo WSPÓLNOTA
Czasopisma naukowe współpracujące w ramach IX Konferencji: Rocznik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, Central European Management Journal, International Agrophysics, Facta Simonidis, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego, TEKA of Political Science and International Relations, Studia i Materiały, Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie, Polityka Energetyczna
***
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.
Strona IPE: https://www.instytutpe.pl/
IPE na Facebooku: https://bit.ly/3yBbDBV
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie jest publiczną techniczną uczelnią akademicką stanowiącą część narodowego systemu edukacji i nauki. Kształci nowoczesne kadry dla gospodarki narodowej. Jej początki sięgają 1951 r.
Strona: www.prz.edu.pl