54b89d74-cec0-4824-9475-34143eb01b8d

OLIMPIA – program budowy przyszkolnych hal sportowych

Rząd dofinansuje samorządom budowę przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji. Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy jakości zajęć wychowania fizycznego oraz treningu sportowego, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym. W latach 2023-2024 przeznaczone zostaną na ten cel 2 mld zł. Inwestycje sportowe będą wiązać się z obchodami 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich.

OLIMPIA – program przyszkolnych hal sportowych – minister Kamil Bortniczuk podczas konferencji w KPRM dotyczącej rozpoczęcia programu; minister stoi na tle ekranu z wyświetlonymi informacjami o programie
Jest to największy program wsparcia infrastruktury sportowej w historii Polski, dysponujący budżetem 2 mld zł w okresie dwóch najbliższych lat. W 2023 roku mamy do dyspozycji w budżecie 0,8 mld zł, a w 2024 roku 1,2 mld zł. Zeszłoroczny pilotaż tego programu okazał się bardzo bogaty w informacje, które pozyskaliśmy od rynku, od naszych partnerów w realizacji tego programu – czyli polskich samorządów i wykonawców, którzy budują tego typu obiekty

– powiedział Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

I dodał:

W wyniku informacji z pilotażu podjęliśmy szereg decyzji, które uelastyczniają założenia tego programu. Otworzyliśmy go na miasta – nie ograniczamy w żaden sposób wielkości samorządów, które mogą aplikować o wsparcie wynoszące 70 proc. kosztów kwalifikowalnych. Maksymalne koszty kwalifikowalne przy największej hali, którą budujemy, czyli obiektu o wymiarze pola gry 20×40 metrów, to jest 70 proc. z 4 mln czyli 2,8 mln zł.

14 lutego br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Program Olimpia – Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich”.

Najważniejsze rozwiązania

W latach 2023-2024 rząd dofinansuje samorządom budowę przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji, w ramach programu Olimpia.
Dofinansowaniem będą mogły zostać objęte dwa rodzaje zadań:
– budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji;

– budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m.

Dotacja dotycząca budowy obiektu sportowego może wynieść nie więcej niż 70 proc. wydatków związanych z realizacją zadania.
O dofinansowanie mogą ubiegać się następujące samorządy:
– gminy wiejskie,

– gminy miejsko-wiejskie,

– gminy miejskie,

– powiaty,

– pozostałe jednostki samorządu terytorialnego, w przypadku realizacji zadania przy szkole specjalnej, szkole sportowej lub szkole mistrzostwa sportowego.

W latach 2023-2024 rząd przeznaczy na program Olimpia 2 mld zł.
Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy jakości zajęć wychowania fizycznego oraz treningu sportowego, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym. Obecnie w wielu mniejszych ośrodkach oferta zajęć wychowania fizycznego w tym okresie ograniczona jest bowiem jedynie do ćwiczeń na szkolnych korytarzach.
Inwestycje sportowe będą wiązać się z obchodzeniem 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich.
Materiały
Regulamin naboru wniosków do Programu Olimpia – Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich
Regulamin​_naboru​_wniosków​_Olimpia.pdf 0.15MB

Tags: No tags

Comments are closed.