729x308 (2)

Rolnicze święto dziękczynienia

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył w ostatnią niedzielę w dożynkach diecezji płockiej i gminy Somianka, które odbywały się w Popowie Kościelnym.

Główne
Tradycyjnie rolnicy, ogrodnicy, sadownicy i pszczelarze dziękowali za tegoroczne plony.

– To święto dziękczynienia Bogu za plony naszych pól, ogrodów, sadów, pasiek i lasów – mówił płocki biskup senior Piotr Libera, który przewodniczył dożynkowej mszy świętej.

Po nabożeństwie wielobarwny korowód z licznymi, pięknie wykonanymi wieńcami dożynkowymi, przemaszerował na rynek, gdzie odbyła się świecka część uroczystości.

– To rok, który można nazwać obfitym jeśli chodzi o plony – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Przypomniał jednak, by nie zapominać, że to rok bardzo szczególny: z wieloma problemami – od pandemii po wojnę na Ukrainie.

– Kiedy siedzieliśmy zamknięci w domach, kiedy rolnicy polscy pokazali jak dobrze zabezpieczają polski naród w żywność, nastąpiła wojna w Ukrainie i ten dramat, który bardzo wyraźnie dotyka Ukrainy, ale te trudności związane z wojną dotykają również wszystkich rolników. To jest wzrost cen: energii, nawozów dla rolników, zaburzenie łańcuchów dostaw, groźba głodu w różnych regionach świata – mówił wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa podkreślił bardzo ważną rolę polskich rolników.

– Istotne jest, że dają pełne bezpieczeństwo żywnościowe nam Polakom – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

– Proszę zatem, aby rolnicy przyjęli ode mnie, jako przedstawiciela rządu, wielkie słowa podziękowania, uznania za to, że możemy czuć się bezpieczni jeśli chodzi o żywność. Każdy docenia bezpieczeństwo militarne, energetyczne, może czasami nie docenia bezpieczeństwa żywnościowego, gdy tej żywności nie brakuje. Żywność produkowana w Polsce jest znakomita, ale też jest jej nadmiar, o czym świadczy ogromny eksport o wartości prawie 40 mld euro. To wszystko dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy rolników – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zwrócił przy tym uwagę na trudności, jak choćby wynikające z rosnących cen nawozów.

– Dlatego rząd stara się rolnikom pomagać w tych trudnościach m.in. poprzez dopłaty do: nawozów, trzody chlewnej, owoców. Po to, żeby te skutki w miarę możliwości łagodzić – przypomniał wicepremier.

– Życzę aby polscy rolnicy, również ich rodziny, czuli się w Polsce bezpiecznie, aby wszyscy wyrażający wdzięczność, pamiętali o nich w decyzjach i działaniach – dodał szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Henryk Kowalczyk uczestniczył także w dzieleniu wśród zebranych chleba upieczonego z pierwszej mąki z tegorocznych zbiorów. Odwiedził ponadto stoiska przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.

W Dożynkach w Popowie Kościelnym oprócz wiernych z diecezji płockiej wzięli udział także wierni z diecezji łomżyńskiej i warszawsko-praskiej.

Tags: No tags

Comments are closed.