729x308

Rozmowy minister Anny Moskwy w Brukseli

Inwestycje w energetykę oraz nowoprojektowany Europejski Fundusz Suwerenności to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie Marošem Šefčovičem oraz komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. W spotkaniach, które odbyły się 19 stycznia 2023 r. w Brukseli udział wziął także wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Zdjęcie uczestników spotkania w Brukseli
W październiku 2022 r. w orędziu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała utworzenie Europejskiego Funduszu Suwerenności (EFS). Nowy fundusz ma być nastawiony na przyspieszenie rozwoju przemysłu czystych technologii (tzw. clean tech) i inwestycje w innowacje. W trakcie rozmowy poruszono także temat Clean Tech Act. Celem inicjatywy jest skoncentrowanie inwestycji na strategicznych projektach w całym łańcuchu dostaw, w szczególności uproszczenie i przyspieszenie procesu udzielania zezwoleń na nowe zakłady produkcji czystych technologii.

Liczmy, że nowoprojektowany fundusz będzie skutecznym rozwiązaniem służącym pobudzeniu przemysłu czystych technologii w Europie, w tym energetyki jądrowej

– zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Utworzenie Europejskiego Funduszu Suwerenności jest okazją do zapewnienia efektywnych rozwiązań zakupowych w celu sprawnej realizacji inwestycji i ważnych projektów energetycznych będących przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania.

Energetyka jądrowa jest wyłączona z większości programów, funduszy i instrumentów UE. Jak pokazuje trwający kryzys energetyczny, musi się to zmienić

– powiedziała minister Anna Moskwa.

Tags: No tags

Comments are closed.