fontanny na Podzamczu - wprow

Segreguj, B(i)o warto! – Ekopiknik w Parku Fontann

Ekopiknik wpisał się już na stałe w kalendarz miejskich imprez. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Segreguj, B(i)o warto!”. Podczas wydarzenia, które odbędzie się na Podzamczu już 27 sierpnia między 11:00 a 17:00, zaplanowano wiele atrakcji. Udział jest bezpłatny.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach kulinarnych Wiem co jem. Prowadzący udowodnią, że lekko zwiędłe warzywa, owoce i czerstwy chleb mogą stać się wspaniałą bazą do wielu smacznych potraw. Inni eksperci opowiedzą natomiast o tym, jak kompostować pozostałe resztki i dlaczego warto to robić. Będzie można dowiedzieć się, jak w prosty i niskobudżetowy sposób stworzyć domowy kompostownik.

Nie tylko o bioodpadach
W ramach Ekopikniku zaplanowano także liczne warsztaty, podczas których uczestnicy dadzą drugie życie rzeczom. Będzie można samodzielnie stworzyć m.in. samonawadniające się doniczki z opakowań PET, worki na buty i torby na zakupy ze zużytych koszulek, koszyki z papierowej wikliny czy aromaterapeutyczne poduszeczki z łuską gryki. Fani relaksu w pachnącej pianie poznają też przepisy na sole do kąpieli oraz peelingi z naturalnych składników.

Wolontariusze Schroniska w Korabiewicach VIVA poprowadzą warsztaty tworzenia szarpaków dla psów i zabawek dla kotów z odpadów.

Tegoroczne wydarzenie wesprze też dwóch „ekspertów od przeróbek”: Yan Cieśla(otwiera się w nowej karcie) i Artur Indyka. Pierwszy z nich pokaże, co można zrobić ze starych, rozbiórkowych drzwi drewnianych, wyjaśni zasady renowacji drewna i pracy z tym materiałem. Każdy będzie mógł spróbować własnych sił w ekostolarce. Całodniowe pokazy na temat podstawowych zasad i technik renowacji mebli poprowadzi też Artur Indyka.

Na Ekopikniku odbędą się także warsztaty upcyklingu i przeróbek ubrań. Ich uczestnicy zgłębią tajniki szycia ręcznego i na maszynie. W pogotowiu będzie czekała „kawiarenka krawiecka”, gdzie będzie można dokonać drobnych napraw krawieckich. To zresztą niejedyne stoisko, na którym będzie można coś zreperować – odbędzie się także Otwarty Warsztat Rowerowy z podstaw naprawy.

Atrakcje zaplanowano również dla najmłodszych – to wielkoformatowe gry edukacyjne, terenowa gra miejska „Segreguj z głową” oraz upcyklingowy tor przeszkód z odpadów wielkogabarytowych.

Jak segregować?
Podczas Ekopikniku odbędą się warsztaty o segregacji odpadów i recyklingu. Mieszkańcy będą mogli przypomnieć sobie, do której frakcji wyrzucić konkretne odpady. Na co dzień warto też korzystać z podpowiedzi w wyszukiwarce dostępnej na stronie segregujna5.um.warszawa.pl(otwiera się w nowej karcie).

Organizatorem Ekopikniku jest m.st. Warszawa.

Tags: No tags

Comments are closed.