2022 12 10 Warszawa Kongres Zielona Niepodlegla Polski 2050 fot. Piotr Molecki

Szymon Hołownia: Sprawiedliwa transformacja energetyczna da nam bezpieczeństwo i dobrobyt

“Transformacja energetyczna, sprawiedliwa, zrobiona profesjonalnie to coś, co przyniesie nam bogactwo, o jakim nam się nie śniło, rozwinie polski przemysł, światowy przemysł, stworzy jego nowe gałęzie, da ludziom pracę, bezpieczeństwo. To droga do szczęścia, do sukcesu, do spełnienia” – mówił Szymon Hołownia, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni podczas sobotniego kongresu Zielona Niepodległa w Warszawie.

„Jesteśmy ostatnim pokoleniem polityków i działaczy, które może coś w tej sprawie zmienić. Te które były przed nami, przespały temat, nie zrobiły nic albo prawie nic w tej sprawie. Dla młodszego pokolenia polityków będzie już za późno, żeby zrobić cokolwiek. To my jesteśmy tą drużyną, która może zmienić świat” – mówił Szymon Hołownia.

Zdaniem Szymona Hołowni trzeba zadać wreszcie kłam “bezczelnemu, perfidnemu kłamstwu ziobrystów i innych płaskoziemców, którzy przekonują nas, że transformacja energetyczna to coś, co wpędzi nas w jeszcze większą biedę, w jeszcze większe problemy” – mówił Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 zaznaczył, że europejskie rządy powoli, ale skutecznie, przesiadali się z przedziału dla palących do pierwszej klasy i dzisiaj nim jadą. “A my? Nadal w tym przedziale dla palących – z Libią, Mongolią, Białorusią, z tymi wszystkimi państwami świata, które, tak jak my, nie zadeklarowały neutralności klimatycznej” – mówił Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia podkreślił, że jego ugrupowanie podczas sprawowania władzy będzie stosować politykę czerwonego dywanu, rozściełanego przed zielonymi inwestycjami.“Wybudujemy energetyczne ekspresówki, zbudujemy taką sieć elektroenergetyczną, remontując również istniejąca i włączając ją w cały system, która będzie przystosowana do XXI wieku energią ze źródeł odnawialnych. Wszystkie pieniądze z systemu handlu emisjami przeznaczymy na sieci. To mają być znaczone pieniądze, które mają służyć tylko do tego, żeby jak najszybciej wybudować w Polsce taki system, który będzie bezpieczny i dostosowany do naszych czasów”- mówił Szymon Hołownia.

W swoim wystąpieniu prof. dr hab. Piotr Skubała zaznaczył, że naukowcy ogłosili czerwony alarm dla Ziemi. “Doprowadziliśmy do przekroczenia pięciu z dziewięciu granic planetarnych, które wyznaczają bezpieczną strefę gospodarowania naszą planetą” – mówił prof. dr hab. Piotr Skubała.

Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni zaznaczyła, że musimy zakasać rękawy, zabrać się do mądrej pracy, wygospodarować pieniądze, uruchomić środki europejskie i przeprowadzić transformację energetyczną. “Nikt tego nie zrobi za nas. Transformacja energetyczna to nasze zdrowie i lepsza jakość życia, nasza suwerenność, nasze bezpieczeństwo energetyczne i niższe koszty życia, nasza stabilność gospodarcza i stabilne miejsca pracy”- mówiła Paulina Hennig-Kloska. W jej ocenie kryzys energetyczny nie rozpoczął się wraz z wojną. “Wojna jedynie spotęgowała jego efekty. Do kryzysu energetycznego doprowadziła krótkowzroczność i populizm kolejnych rządów” – mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050 Szymona Hołowni podkreślił, że transformacja energetyczna i wszystko, co się z nią wiąże to droga do lepszej przyszłości, niezależności i do bezpieczeństwa. “To zielona i tania energia dla naszych małych ojczyzn, to efektywne i tanie ciepło systemowe dla naszych spółdzielni mieszkaniowych, dla wspólnot mieszkaniowych i samorządów. Nasze małe ojczyzny mogą być samowystarczalnymi, zielonymi wyspami energetycznymi połączonymi ze sobą inteligentnymi sieciami.” uwolnimy społeczności sąsiedzkie i umożliwimy im inwestycje w OZE, włączymy zielone światło dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, aby mogły produkować i sprzedawać prąd z korzyścią dla mieszkańców. Dziś samorząd został pozostawiony przez rząd samemu sobie, jeżeli chodzi o walkę o środki na transformację”- mówił Mirosław Suchoń.

Michał Gramatyka, poseł Polski 2050 Szymona Hołowni zaznaczył, że Zielona Niepodległa to jest wyzwanie na lata. “To są wielkie, gigantyczne projekty, dziesiątki spraw małych ale też takie, które zależą od każdej i każdego z nas. Poseł Polski 2050 Szymona Hołowni w swoim wystąpieniu podkreślił, że wierzy w Śląsk, bez węgla i bez smogu. “Zagłębie cyfrowych technologii. Już dzisiaj w Katowicach testuje się roboty dla największych fabryk samochodowych świata, a tam, gdzie w czasach moich studiów fedrowała Kopalnia Katowice, dzisiaj jest strefa kultury i siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia” – mówił Michał Gramatyka.

Zapis wideo: https://fb.me/e/25enc3VaI

Tags: No tags

Comments are closed.