7ccd7e8e-f98e-463d-9134-0cfe30b3f962

wierzę, że będziemy mogli wzmacniać dialog między naszymi krajami

– Mamy dobre doświadczenia z funkcjonowania tutaj w Chile. Chcemy być szerzej obecni na rynku chilijskim. Z naszej strony zadeklarowaliśmy chęć udziału we wspólnych inwestycjach – mówi wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z Minister Górnictwa Chile.

Wiceminister Jacek Sasin podczas spotkania z Minister Górnictwa Chile

Wicepremier Jacek Sasin, podczas kolejnego dnia swojej wizyty, spotkał się z Minister Górnictwa Chile Panią Marcelą Hernando. Rozmowy dotyczyły m. in. współpracy polsko-chilijskiej w zakresie rozwoju górnictwa rud miedzi, kwestii związanych z przygotowywanym nowych regulacji podatkowych oraz przyszłych możliwości inwestowania w Chile przez KHGM, szczególnie w kontekście planowanych przez tamtejszy rząd działań zmierzających do intensyfikacji litu. Surowca ważnego w kontekście transformacji energetycznej.

 – Chile jest tym miejscem, które skupia sporą część światowych zasobów miedzy i litu – strategicznych surowców. Warto być tutaj obecnym. Jest tu sporo międzynarodowych firm. Cieszę się, że KGHM jest także wśród nich – mówi wicepremier Jacek Sasin.

  Chile jest krajem górniczym i jego rozwój gospodarczy w dużym stopniu zależy od wydobycia i eksportu surowców naturalnych. Posiada największe rezerwy złóż miedzi na świecie, jednak są to złoża o niskiej zawartości tego kruszywa. KGHM inwestując w kopalnie Sierra Gorda udowodnił, że ma doświadczenie i technologię do eksploatacji tych złóż i osiąga bardzo dobre wyniki.

– Inwestycja KGHM w Sierra Gorda sprawdziła się. W ostatnich latach bijemy rekordy wydajności wydobywczej i przerobowej. Osiągnięto tutaj znakomite wskaźniki jeśli chodzi o koszt wydobycia jednej tony miedzi – uzasadnia wicepremier.

Należy podkreślić, że należąca do KGHM kopalnia, podczas eksploatacji, spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska. Korzysta z odnawialnych źródeł energii, nie używa słodkiej wody lecz doprowadza ją z morza. Tego typu osiągnięcia są znakomitym argumentem do rozmów z chilijskim rządem o rozszerzeniu współpracy i kolejnych inwestycjach.

Wicepremier przekazał także dobre informacje związane ze zmianą podatku miedziowego.

 – Wydaje się, że przedstawione propozycje podczas naszych wspólnych rozmów są krokiem w dobrą stronę. Czekamy teraz na decyzję parlamentu chilijskiego i wtedy poznamy ostateczny kształt tych przepisów – dodaje Jacek Sasin.

Tags: No tags

Comments are closed.